FAQ

1) Jak to celé funguje?

Vertikální větrný tunel je zařízení umožňující simulovat volný pád (proto také „simulátor volného pádu“) v bezpečném prostředí bez nutnosti výskoku z letadla, otevírání padáku a přistávání.

Čtyři ventilátory zajišťují dostatečně rychlé proudění vzduchu potřebné k nadnášení letce v letové komoře. Ta má průměr 4,3 m a výšku 14 m. Spodních 5 m je proskleno.

2) Pro koho je létání určeno a jaká jsou omezení?

Létat mohou děti, dospělí i důchodci ve věku 5 – 100 let (do 18 let jen s potvrzením zákonných zástupců)

Z důvodu bezpečnosti je stanovená horní hranice hmotnosti letce na 130 kg

Létat můžete v případě že:
  a) Nemáte problémy se srdcem nebo oběhovým systémem
  b) Nemáte omezení, které vám znemožňuje sportovat
  c) Nemáte vyhazovací ramena – pokud máte zkušenost s luxací ramenního kloubu (vykloubení), je velmi velká pravděpodobnost, že se problém bude opakovat. Nicméně zakázat létat vám nemůžeme! Budete-li chtít zážitek absolvovat i s tímto rizikem, podepíšete na recepci před svým letem prohlášení, kterým dáte najevo, že jste si vědomi rizika a chcete zážitek absolvovat.
  Upozorněte prosím během školení i svého instruktora, který se s vámi domluví na bezpečnostních opatřeních minimalizující riziko úrazu.

Pokud máte pochyby o svém zdravotním stavu nebo možnosti uskutečnit let ve větrném tunelu, kontaktujte nás nebo svého lékaře. Vždy jsme schopni se individuálně domluvit na průběhu a přizpůsobit tak váš zážitek.

3) Rozdíl mezi FUN a SPORT

 • Produkty FUN, v překladu „zábava“ či „legrace“ jsou určeny především začátečníkům, kteří by rádi okusili něco málo z tunelového létání, anebo rádi obdarovali své blízké skvělým zážitkem.
  Vyzkoušet si základní polohu na břiše, zatáčení a posuny do stran – to jsou základní dovednosti, které se zde naučíte ve skupině až 10 osob a s jedním zkušeným instruktorem.

  Minimální délka zážitku jsou 3 minuty rozdělené na dva vstupy do letové komory.
  Fotografie a videozáznam z letu si můžete na místě dokoupit.

  Cenově se pohybuje FUN létání přibližně od 400,-Kč/min letu.

 • Produkty SPORT mohou zakoupit taktéž začátečníci nebo využít i jako dárek (formou dárkového poukazu). Létání probíhá individuálně (nikoli ve skupině jako FUN) a je tak dosaženo větší efektivity celého tréninku.

  Minimální čas sportovního létání je 10 minut na osobu rozdělených do několika vstupů do letové komory. Videozáznam je v ceně tréninkového času a můžete si jej stáhnout z pohodlí domova.

  V přepočtu se minuta letu pohybuje od 280,-Kč.

 • 4) Je to bezpečné??

  ANO! Před samotným letem se na školení dozvíte potřebné informace a instrukce. Po celou dobu zážitku jste pod dozorem profesionálního instruktora. Ten vám pomáhá, ukazuje co máte/nemáte dělat a přidržuje vás v případě nestabilní pozice.

  A aby toho nebylo málo, za řídícím pultem sedí další instruktor, který reguluje proudění vzduchu tak, aby pro vás bylo létání příjemné a co nejjednodušší.

  5) Co k létání potřebuji?

  Je to poměrně jednoduché!

  a) Vemte si šněrovací boty, které když dotáhnete nepůjdou z paty lehce stáhnout.
  b) Tričko s krátkým rukávem a bez límečku je ideální volba.
  c) Spodní prádlo je pod kombinézou dostačující, ale pokud by vám to bylo nepříjemné, doneste si kraťasy či legíny, které si také můžete pod kombinézou nechat.

  Vše ostatní vám zapůjčíme – letecká kombinéza, helma a brýle.
  Kdybyste náhodou zapomněli na šněrovací boty, k dispozici jsou k zapůjčení velikosti 36 až 47.

  6) Kolik času zvolit na první let?

  Vždy záleží jen na vás. Nicméně obecně platí, že čím déle strávíte v tunelu, tím lépe si osvojíte základní principy a létání si opravdu užijete.

  Základní balíček (3 minuty) rozdělený na dva vstupy do tunelu je to nejkratší, co nabízíme. První vstup je téměř vždy stejný – máte obavy, nevíte, do čeho jdete a teprve zjistíte, jaký je to skvělý pocit. Ve druhém vstupu už vnímáte okolí a jste schopní se něčemu víc naučit. Bohužel tím to tentokrát končí.

  Pokud si chcete zážitek opravdu užít, doporučujeme zvolit variantu 6 minut a více. Je jasné, že záleží také na finančních prostředcích, které máte k dispozici.

  7) Mám strach a nevím co očekávat! Viděl jsem předvádět létání, které určitě nezvládnu.

  Strach mít určitě nemusíte. Létání je určeno převážně úplným začátečníkům, a proto Vám bude vše vysvětleno během školení, bez kterého nebudete moci létat.

  Instruktoři jsou vyškoleni pro práci se začátečníky i zkušenými letci. Instruktor je s vámi v neustálém kontaktu – asistuje při vstupu do tunelu, po celou dobu letu letce přidržuje a ukazuje co má nebo nemá dělat.
  Ve chvíli, kdy je poloha letce stabilní a v pořádku, instruktor letce postupně pouští.

  8) Neulétnu pryč?

  Jestli myslíte „Neulétnu pryč až k motorům?“, tak určitě NE!

  Instruktor vás bude udržovat v bezpečné výšce nad zemí, a kdybyste se přeci jen chtěli dostat výš, má svoje techniky, jak vás dostat zpět v případě nestabilní pozice.

  Pozn. Tunel je z důvodu bezpečnosti konstruován tak, že dostat se do velké výšky je pro začátečníky velmi obtížné. Doletět až „nahoru“ se vám nepodaří.

  9) Mohu s sebou vzít doprovod?

  Nejenže MŮŽETE, ale dokonce vám to doporučujeme. Doprovod bude moci být přítomen i na školení a během samotného létání se bude pohybovat v galerii okolo tunelu. Bude tak mít perfektní výhled na letce a pořizovat vlastní videa a fotografie.

  10) Jak je to s fotografiemi a videozáznamem?

  Máte možnost zakoupit si námi vytvořené fotografie na recepci po skončení letu a stejně je tomu i s videozáznamem. Nemusíte platit předem.

  Fotografie NETISKNEME, pouze zasíláme na e-mail (cena jedné fotografie je 50,- Kč).
  Videozáznam dostanete na USB disku (cena záznamu je 300,- Kč)

  Pořizovat vlastní snímky a záznamy je samozřejmě povoleno.

  11) Nosím dioptrické brýle/čočky, je to problém?

  Pokud jsou brýle menších rozměrů, pravděpodobně se vejdou pod naše letecké brýle a můžete tak s nimi létat.

  Máte-li kontaktní čočky, nasaďte je a vše je vyřešeno – jde se létat.

  V případě, že bez brýlí vidíte velmi špatně (v tunelu na vzdálenost asi 2 m), upozorněte prosím instruktora, který vám navrhne nejvhodnější alternativu. Společně to vyřešíme!

  12) Jak je to s komunikací uvnitř tunelu?

  Celá technologie větrného tunelu vydává při provozu poměrně velký hluk. Abychom společně mohli komunikovat, dozvíte se během školení 4-6 jednoduchých signálů, které vám instruktor bude ukazovat. Pomocí těchto signálů se společně pokusíte upravit polohu těla tak, aby létání fungovalo co nejlépe.

  Ponz. Už teď se bojíte, že si signály nezapamatujete, že? Jsou opravdu tak jednoduché, že kdyby vám je instruktor ukázal až při létání, určitě je pochopíte. Případně vám instruktor na sobě ukáže, co máte nebo nemáte dělat.

  13) Budu moci v proudu vzduchu dýchat?

  Dýchání v tunelu by se mohlo zdát obtížné, ale pokud otevřete ústa a zhluboka se nadechnete, rázem zjistíte, že to není žádný problém.

  Při létání v režimu FUN máte k dispozici otevřenou helmu s brýlemi pro ještě větší požitek z volného pádu.
  Při SPORTovním létání vám zapůjčíme uzavíratelnou helmu s plexisklem.

  14) Jakou rychlostí proudí vzduch?

  Na tuto otázku není jednotná odpověď. Rychlost vzduchu je ovlivněná proporcemi letce a polohou těla, kterou zaujímá.

  Pro děti se rychlost větru pohybuje okolo 140 km/h a dospělí létají až do rychlosti 200 km/h.
  U profesionálních letců přesahuje rychlost i 270 km/h.

  15) Stávají se v tunelu nějaké úrazy?

  Jediným úrazem je vykloubené rameno v případech, kdy už vykloubené bylo v minulosti. Samo jen tak nevypadne.
  Žádné jiné úrazy se v tunelu neobjevují, instruktor se o vás dobře postará.

  16) Jídlo a pití před letem

  Občerstvit se můžete. Tlak vzduchu na břicho je menší, než když si lehnete na břicho na postel.

  Alkohol ale určitě nedoporučujeme!